8 червня — Всесвітній день океанів

опубліковано 8 черв. 2018 р., 00:43 Адміністратор сайту


Для океану як і для атмосфери, найбільшу загрозу становить забруднення відходами людської діяльності або, інакше кажучи, його швидке отруєння. Багато вчених розглядають океан як добре збалансований єдиний організм, який має механізми захисту своєї температури, хімічного захисту та живих систем. Забруднення блокує діяльність цих механізмів, що призводить до різких кліматичних коливань, які порушують природні ритми життя водних і наземних організмів, призводять до загибелі морських тварин, рослин і мікроорганізмів та в кінцевому рахунку завдають шкоди самій людині.

Найпоширенішим і найнебезпечнішим джерелом забруднення океанів є:

-         нафта та нафтопродукти; тонна нафти покриває тонкою плівкою 12 км акваторії океану і забруднює майже 1 млн. тонн води. Вже станом на 1980 рік четверта частина світового океану була покрита нафтовою плівкою;

-         ядерні та хімічні відходи.

Небезпека полягає в тому, що якими б безпечними і міцними не були ємності, в яких захоронено відходи, завжди існує небезпека їх розгерметизації внаслідок дії зовнішніх хімічних агентів, великого тиску на морських глибинах, ударів об тверді предмети при штормах та інших причинах.

Окрім того людина, хижацьке  відношенню людини до живого світу океанів, теж наносить непоправної шкоди. Природні багатства океану, які раніше вважались невичерпними, як виявилось, зовсім такими не є. Ось що, згідно з журналом "Природознавство", говорить палеонтолог Нейлс Елдрідж про надмірне використання природних ресурсів: "Сучасні технології роблять рибну промисловість настільки ефективною, що вироблене ним на величезних ділянках океанського дна спустошення входить в порівняння з вирубкою лісу. Застосування цих технологій – справжнє винищення, так як витягання риболовних сітей чи проходження траулера завжди викликають не потрібну смерть морських черепах чи тюленів, а також багатьох не промислових видів риб чи безхребетних." Говорячи про згубні наслідки вилову креветок, журнал "Нешнл джіогрефік" зазначає, що біля узбережжя Мексиканського заливу зазвичай губиться, заради пару кілограмів креветок, безліч мешканців моря – і перш за все рибний молодняк. Цю, так звану, непотрібну частину вилову вважають побічним продуктом, який подекуди перевищує у 4 рази корисний улов. Сучасні океани перетворюються в справжню бійню, де гинуть багато рідких видів тварин.

Єдиним способом боротьби з таким "вбивчим" відношенням до океану є усвідомлення людством його незрівнянної ролі в житті на планеті у цілому. З океану пішло життя на планеті, тож, можливо саме там може зародитися ще якась нова його форма. Але при такому відношенні до величі води нічого хорошого від океану для людини очікувати не приходиться.

В 1992 році рішенням Міжнародного саміту на вищому рівні, який проводився в Ріо-де-Жанейро (Бразилія), було прийнято рішення про щорічне проведення 8 червня Всесвітнього День океанів.

Пізніше, 5-го грудня 2008-го року, за даними проекту DilovaMova.com, Генеральна Асамблея ООН, в резолюції №A/RES/63/111 (п. 171) Всесвітньому дню океанів було присвоєно одне з найбільш гідних і узаконених статусів на міжнародному рівні.

Comments