Нічниця водяна (Myotis daubentoni)


Она охотится за насекомыми всегда так низко над водою, что ее отражение отстает от нее едва на ширину руки.

А. Брем


Невеликі кажани з невеликими вухами, що легко пристосовуються до життя в місті. Можливо, нічниці й не зауважують на те, що вони поселились у місті - цим звіряткам важлива наявність водойми, а інший антураж їх не вельми турбує. Водяну нічницю легко впізнати - вона літає дуже низько над поверхнею води (там, де немає рослинності) на висоті всього 5-30 см. Час від часу кажан відпочиває, причепившись до гілки або карнизу будинку. Політ у неї, як і в усіх нічниць, повільний, рвучкий і нерівний. Вилітає вона відразу ж після заходу сонця.

Улітку у виводковий період самки водяних нічниць утворюють зграї по 30-250 особин і організовують "гуртожитки" у дуплах старих дерев, гротах і печерах поблизу води. Самці й молоді "незаміжні" самки теж збиваються в маленькі колективи, що поселяються в дуплах, за дерев'яними обшивками будов, у гротах. Як і належить городянам, кажани урбанізованих територій відчувають дефіцит житла, а тому в підходящих притулках вони організовують змішані зграї, що складаються з водяних нічниць, рудої вечірниці й нетопирів-карликів.

Розміри: довжина тіла - до 5,5 см, вага - 4-10 г.

Забарвлення: спина темно-бура з коричнево-каштановим відтінком, черевце - світло-сіре.

Харчування: водяна нічниця на льоту ловить дрібних комах, що рояться над водним дзеркалом, але може збирати комах, у тому числі великих жуків, на деревах.

Плідність: як правило, самка народжує одне дитинча, статева зрілість наступає на другому році життя.

Зимівля: в Україні - осілий вид, що зимує в печерах, шахтах, підвалах, ущелинах невеликими зграями. Тварини підвішуються головою вниз, у цей період температура їхнього тіла знижується до 1-2 градусів за Цельсієм, частота вдиху й биття серця становить 1-2 рази на хвилину.

Поширення: на всій території України, але головним чином у руслі великих рік.

Місцеперебування в місті: дупла, печери, гроти, шахти дренажної системи, будівлі біля великих водойм і рік.

Природоохоронний статус: внесений у список Бернської конвенції як вид, що підлягає особливій охороні.

 

Окрім водяної нічниці в Києві в літній період зрідка зустрічаються занесена до Червоної книги України ставкова нічниця (Myotis dasycneme).

Comments